Mediciek - sorozatajánló

 Írta: Farkas Anett, 2020. július 8. napja és 2020. november 12. napja között...

Mediciek – csapjunk bele…

Mivel az elmúlt három hónapban tényleg szó szerint beleszerettem a Mediciek című sorozatba, mostantól néhány poszt erejéig próbálom a varázsát visszaadni, egyben felkelteni az érdeklődést azokban, akik még nem látták ezt a remekművet.

Kezdjük a zenével, egy kis ízelítő következik. A sorozat mindhárom szériájához Paolo Buonvino komponálta a zenét. Az első, valamint a második és harmadik évad főcím dalát is Skin énekli, a második évadhoz Ian Arber is csatlakozott zeneszerzőként.

A “Renaissance” volt az első évad nyitó dala, ehhez videoklip is készült, melyet a sorozat indulása előtti napon mutattak be. A második és harmadik széria kezdő dala pedig a “Revolution Bones”, mely számomra még az elsőnél is nagyobb durranás. 

Olyan sikert aratott egyébként nem csak a sorozat, de a zenéje is, hogy 2019 decemberében külön albumot jelentettek meg, mely a filmsorozat 24 epizódjában elhangzó negyvenhét, Paolo Buonvino által komponált zeneművet tartalmazza.


Mediciek – A helyszín: Firenze, Toszkána, Itália

Ahogy annak idején rabul ejtett Itália, Toszkána és Firenze, úgy ejtett rabul ez a sorozat is. Van az a dolog, hogy szerelem első látásra. Így történt velem Itáliával, pontosan 30 esztendeje, és így történt velem ezzel a sorozattal is, alig 3 hónapja… Ez alatt a 3 hónap alatt háromszor néztem végig a sorozatot, a középső szériát immár ötször láttam és még hol a vége…

Szóval, hogy mi a titka: a zene után jöjjenek most a forgatási és történetbeli helyszínek. Ennek a sorozatnak (“A Mediciek hatalma” címmel fut Magyarországon, eredetileg: az első széria “Medici – Masters of Florence”, valamint a második és harmadik széria “Medici – The Magnificent”) az egyik legnagyobb értéke, hogy nem pusztán Firenzében, Toszkána néhány további városában és részben Rómában, Nápolyban, Milánóban játszódik, de ott is forgatták. Ez különleges dolog, mert olyan helyszínekről beszélünk, ahová gyakorlatilag az olasz állam nem ad forgatási engedélyt, ezúttal azonban kivételt tettek. A film készítőinek ugyanis különleges megállapodása volt az Olasz Kulturális Minisztériummal, amelynek keretében olyan eredeti helyszíneken is forgattak, ahol ez idáig nem volt lehetséges.

Mindez pedig egy egészen kiemelkedő eredetiséget kölcsönöz a sorozatnak, amely egy megdöbbentően érdekes család néhány egészen nagyszerű, mondhatni tündöklő tagjának igaz történetét tárja elénk a 24 epizód során. Többet nem mondok, mert minden posztomban igyekszem majd kerülni azt, hogy magát a sztorit és a meglepő fordulatokat bármilyen módon előrevetítsem. Célom csupán, hogy minél inkább felkeltsem az érdeklődést ez iránt a tényleg páratlan sorozat iránt azáltal, hogy a pluszokból hozok mindig egy csipetnyit.

A történetünk tehát elsősorban Firenzében, Toszkánában, valamint Rómában és a Vatikánban játszódik. Több mint 30 forgatási helyszínen készült a sorozat, többek között Volterra, Montepulciano, Pienza, Viterbo, a Róma melletti Tivoli is otthont adott a stábnak. Egészen lenyűgöző, ahogy az ember felismeri a helyszíneket, átéli maga is, és aki van olyan szerencsés mint én, felidézi a saját emlékeit… Aki pedig nem járt még arrafelé, egészen biztosan megszületik benne a vágy, hogy megtegye egyszer.

Íme, néhány saját készítésű fotó onnan, ahol Cosimo és Lorenzo de’ Medici története játszódik. Vigyázat! Több Cosimo és Lorenzo is létezett a család történetében, de a sorozatból pontosan kiderül, kikről is van szó ez esetben…

 

A sorozat sikere természetesen az alkotói gárda nagyszerűségében is rejlik. A produkciót együtt jegyzi a Frank Spotnitz által fémjelzett Big Light Production, valamint az olasz Lux Vide, együttműködve a Rai Fictionnel. Kevésbé járatosak számára legyen elég annyi, hogy letettek már néhány dolgot az asztalra, mielőtt közösen dolgozni kezdtek “A Mediciek hatalma” című, három évados sorozaton. Érdekesség, hogy a Lux Vide nagyon közel áll a Vatikánhoz, miközben ez a sorozat enyhén szólva sem jó színben tünteti fel a pápaság és a pápai állam 15. századi történetét, történelmét. Az alkotók azonban szabad kezet kaptak a producerektől, talán csak egyetlen szabály létezett számukra: semmi se tűnjön úgy, hogy az biztosan fekete vagy fehér…

(Lux Vide produkciók itt: https://www.luxvide.it/en/catalogue/)

Ahogy arról már korábban említést tettem, a sorozat az eredeti helyszíneken forgott, és bár a “Rai” olasz televíziós csatorna annyiban előnyt élvezett, hogy pár hónappal a világpremier előtt mutatták be valamennyi évadot, a filmsorozat kimondottan úgy készült, hogy ne csak az olasz nézők számára hordozzon értékeket. Ebből kifolyólag döntöttek az angol nyelvű forgatás mellett, és emiatt láthatunk a legfőbb szerepekben elsősorban kiváló brit színészeket. Ugyanakkor az alkotógárda tagjai között (színészek, jelmeztervezők stb.) nagyon sok olasz művész is található.

Ha már jelmeztervezők, akkor kosztümök és ékszerek: elképesztő kifinomultsággal találkozhatunk a sorozatban e téren is. Láttam egy színfalak mögötti videót arról, melyik kosztümöt milyen egészen elképesztő színnel festették meg, továbbá olvastam, hogy a szebbnél szebb ékszerek Firenzében és Volterrában készültek, kimondottan a produkció számára. Csak a hölgyek fülbevalóit figyeljétek!

Apropó hölgyek! A sorozat egyik erőssége sok más mellett, hogy kimondottan fontos szerephez juttatja a nőket, annak ellenére, hogy ezekről a középkorban élt nagyszerű lányokról, asszonyokról alig maradtak fent említésre méltó tények, ellenben a férfiakról minden adat korabeli…

Hosszasan lehet tehát sorolni, mennyi mindenre figyeltek az alkotók, néhány újabb elemet próbáltam ebből kiemelni. Az alapos felkészülés, a legjobbakkal való együttműködés azonban meghozta gyümölcsét, hiszen már az első széria óriási sikert aratott Itáliában, ami külön érdekesség, hogy fiatalok millióit ültette le a képernyők elé, ami manapság – mint tudjuk – nem kis teljesítmény. Ahogy építkezik a sorozat évadról évadra, egyre többet kapunk, egyre kiforrottabb, pedig ismétlem, már az első szezon sem volt semmi. Az alapból is csillagos ötös teljesítmény további csillagokat érdemel…

Akit érdekel bővebben, íme néhány interjú a sorozat “agyával”, Frank Spotnitzzal, akinek egyik legismertebb műve egyébként az X-akták című kultikus sorozat:

https://hiddenremote.com/2020/05/27/best-streaming-services-watch-favorite-tv-shows/

https://www.tvinsider.com/932769/medici-the-magnificent-season-3-netflix-preview/

https://www.yahoo.com/entertainment/frank-spotnitz-why-medici-megahit-italy-u-k-141026176.html

A következő posztban terveim szerint a főszerepeket alakító színészekről tudhattok meg többet, de a “mellékszereplők” sem fognak kimaradni, nem véletlenül…

Mediciek – A főszereplők: Richard Madden és Daniel Sharman

Ahogy a legutóbbi posztban ígértem, elkezdem bemutatni a szereplőgárdát “A Mediciek hatalma” című sorozat kapcsán. Ma “csak” a két abszolút főszerepet alakító színészről írok pár szót és mutatom meg őket fotókon. Az első széria központi alakja Cosimo de’ Medici, akit Richard Madden alakít. A második és harmadik évad Lorenzo de’ Medici körül forog, akinek a bőrébe Daniel Sharman bújt. Mindketten 1986-os születésű brit színészek, Richard skót, Daniel angol, némi wales-i vérrel. Tényleg elképesztő alakítást láthattok mindkettejüktől, ráadásul Danielnek a 20 éves és a 43 éves Lorenzot (és ami közte van) is el kellett játszani, ez nem kis teljesítmény, magasan megugrotta a lécet. Ugyanígy Richard is, hiszen az első széria is bővelkedik időbeli visszatekintésekben…

Szándékosan olyan fotókat választottam róluk, melyeken egyáltalán nem köszön vissza az, amit a Mediciekben láthattok tőlük, hogy így is nagy legyen a meglepetés. Engem ugyanis az is nagyon megfogott a sorozatban, miközben néztem, hogy előzetesen nem tudtam kik játszanak benne, egyetlen nevet, a legnagyobbat, Dustin Hoffman-t leszámítva… Így mindenki külön hatott rám, habár jó pár brit és olasz színészt is ismertem már korábbi filmjeikből, de amikor leültem, hogy megnézzem a sorozatot, nem tudtam, hogy ők is játszanak benne. És higgyétek el, úgy az ismert, mint a fiatal, még az egészen fiatal, 15-18 éves szereplők is lenyűgözőek ebben az alkotásban. A csillagok tökéletesen álltak, amikor ez a produkció megszületett és az Isten áldása van rajta…

Szóval itt ez a két gyönyörű férfi, akik akár modellek is lehetnének, de szerencsére nem azok, hanem alkotó művészek… Mondanám, hogy már ezért a látványért is megéri… Sőt, mondom is.



Mediciek – Vallomás

Mindenesetre egyfajta…

Azzal már nem árulok el nagy titkot, hogy számomra tényleg minden idők kedvence lett ez a 3 évados Medici sorozat, hiszen akik olvasták az előző bejegyzéseimet ezzel kapcsolatban, pontosan tudják, hogy ez szerelem. Alapvetően nem szokásom sorozatokat újra és újra nézni, inkább az fordult elő, hogy egy-egy évtizeddel később, ha újra adta valamelyik adó, ismét megnéztem a nagy kedvenceket. Ezeket bizony nem tudom hosszan sorolni, de a Tövismadarak, az X-akták (figyelem, Frank Spotnitz!) és a Vészhelyzet feltétlenül ilyen volt.

Most azonban az a helyzet, hogy április közepe óta, amikor is az első 2 évadot láttam, majd május 2-a, 3-a óta, amikor a Netflix-es világpremierrel egy időben a 3. évadot is ledaráltam két nap alatt a Mediciekből (de azt is csak azért két nap alatt, mert az utolsó részt teljesen külön akartam megnézni, tudtam, hogy lesz sírás rívás, szóval teret hagytam az emócióimnak), mindösszesen három és fél – négy hónap telt el és jelenleg ott tartok, hogy az első szériát háromszor, a másodikat nyolcszor!, a harmadikat pedig ötször láttam. Hogy lehet ez? Biztosan ezt kérdezitek most, gondolván, hogy ennyire azért semmi nem lehet lenyűgöző. De lehet.

Az igazsághoz azonban az alábbiak is hozzátartoznak: jómagam a Skorpió jegyében születtem és akik hisznek ebben, tudják, hogy a Skorpiók szenvedélyes emberek, mondhatjuk, hogy a jó értelemben vett fanatikusok. Én is az vagyok, mindig is az voltam. Ha valami érdekel, az nagyon érdekel. Az megfog, megragad, sőt elragad. Ez a sorozat pedig kétségkívül megfogott és elragadott. Ugyanakkor hozzáteszem azt is, nem vagyok ezzel egyedül, mert olvasom a közösségi médiában (facebook, twitter, instagram) a sorozattal kapcsolatban megnyilvánulók hozzászólásait, véleményét napi szinten, és ugyanezt a lelkesedést és fanatizmust tapasztalom, mégpedig a világ minden tájáról. Egyrészt az olaszoktól, ami nagy szó, mert ez mégiscsak az ő történetük, másrészt tényleg kivétel nélkül minden földrészről, fiataloktól és idősebbektől, nőktől és férfiaktól egyaránt, szóval mindenki el van ragadtatva.

A másik, ami számomra plusz szórakozást nyújt, az a nyelvek. Angolul és olaszul is értek és beszélek egy szinten. Olyan szinten, ahol már lehet játszani a dolgokkal. Figyelni a finomságokat, megtanulni új kifejezéseket, élvezni, hogy amit nem értettél elsőre, azt negyedikre már előre mondod. Tehát nálam egy-egy újranézésben benne volt az is, hogy mikor jutottam el arra a szintre, amikor kizárólag angolul néztem például, mindenféle felirat nélkül. Mert ott már minden jelenetből többet látsz, hiszen a felirat akaratlanul is von el a figyelemből. Az még nekem is hátravan, hogy kizárólag olaszul, bármilyen felirat nélkül megnézzem, ugyanis angolul jobban tudok, mint olaszul, de mindkét nyelvet imádom, bár azt hiszem, az olaszt kissé jobban… Annyira csodálatos nyelv. (A magyarról nem is beszélve, ami természetesen nekünk a legszebb nyelv a világon, de most ez tulajdonképpen teljesen lényegtelen…).

Bevallom még, hogy minden egyes alkalommal ugyanolyan elementáris erővel hat rám ez a sorozat, mintha először látnám, és bár mindig azt várom, hogy most már nem lesz annyira emocionális, nem fogok annyit bőgni és nem ájulok el tőle annyira, de ez még eddig nem következett be. Mert minden egyes alkalommal ugyanúgy sírok, csodálom az egészet, azonnal rohanni akarok Toszkánába és Firenzébe, újból bámulni akarom a Tavaszt vagy a Vénusz születését az Uffiziben, mint hat évvel ezelőtt, amikor utoljára ott jártam. És tudom, hogy mostantól ez egészen más lesz… (Már ha COVID19 engedi, hogy valaha megint Itália földjére lépjek…).

Mindenkinek azt tudom javasolni, hogy mielőtt belevág a sorozat megtekintésébe, ne nézzen utána semminek. Ahol éppen tartasz ebben a dologban, ahhoz mérten fog ez “földhöz vágni”, ahhoz mérten fog ez mindenkit megérinteni. Ha mindent tudsz róla, akkor egyszerűen csak le fog nyűgözni az, ahogy elmesélik ezt a tényleg hihetetlen sztorit és csettintesz majd egyet. Ha jártál már Firenzében, pár dolgot tudsz a Mediciekről, a Pazzikról, vagy éppen Botticelliről, netán a pápákról, akkor rádöbbensz, hogy ebben mennyivel több van és mennyi mindenről lemaradtál még, nem késő hát tovább kutakodni, és még nyitottabb szemmel látni azt a világot. Ha pedig nagyjából semmit nem tudtál eddig erről, akkor végtelenül hálás leszel, hogy micsoda új perspektíva nyílik előtted az életben, és biztos vagyok benne, hogy először egy könyvtárban vagy könyvesboltban kötsz ki könyvekért, hogy tanulmányozhasd a Medicieket, a reneszánszot, Itália történelmét és sorolhatnám, majd amint COVID19, avagy ismertebb nevén a koronavírus engedi, átteszed a székhelyed Toszkánába, hogy biztosan le ne maradj semmiről.

Aki pedig látta már a sorozatot, akár többször, úgy mint én, azoknak is tudok jó tanácsot adni. Naná. Először is szerezd be dvd-n a teljes szériát, hogy bármikor kedved szerint nézegethesd, persze nyelveket beszélők előnyben, mert sajnos magyar felirattal, illetve magyar szinkronnal dvd-n sajnos nem elérhető ez a műremek. Nekem a második és harmadik széria olasz kiadásban van meg (Rai Fiction), gyönyörű, tényleg. Az első évadot valamilyen angol kiadásban vettem meg, az is jó természetesen, de az olasz nyelvért rajongók hiányolhatják, hogy ott aztán minden csak angolul van. Megrendeléshez Ebay-t ajánlom jelenleg, ugyanis az Amazon iszonyatosan drágán szállít a pandémia óta. A dvd-ken fantasztikus extra tartalmak vannak “behind the scenes”, vagyis színfalak mögötti kulisszatitkok címmel. Imádom ezeket a rövid videókat, ahol az alkotókkal beszélgetnek, a színészekkel is, de nemcsak velük, hanem tényleg minden apróság megtudható belőle (lásd korábbi bejegyzéseimet a témában).

Ezenkívül “tartozik” még a sorozathoz egy két részes könyv is, amit Michele Gazo írt. Ő egy olasz szerző, akit kimondottan a sorozathoz kapcsolódva kértek fel arra, hogy ő is vesse papírra Lorenzo történetét. Azonban! A könyv nem teljesen azonos a sorozattal, vannak benne teljesen összevethető részek és vannak benne egyáltalán nem egyezőek is. Szerény véleményem szerint a sorozat sokkal erősebb, mint a könyv, minden szempontból. A könyvet ezért semmiképpen sem javaslom olvasni a sorozat megnézése előtt, csakis utána, úgymond levezetésként, amikor már négyszer-ötször megnézted mindhárom évadot, de mégis hiányzik a sztori, akkor levezetésnek vagy valamiféle pótléknak jó. De ez nyilván az én véleményem, én szintén így olvastam, arról tehát nem tudok nyilatkozni, milyen úgy olvasni a könyvet, ha valaki először azt veszi kézbe és csak később látja a filmet… Ha esetleg valakinek van ilyen tapasztalata, örülnék, ha megírná…

Jó hír viszont, hogy a könyv itthon is elérhető, magyar nyelven, magyar kiadásban, a szegedi Könyvmolyképző Kiadó “fine selection” sorozatában, mégpedig “A Mediciek hatalma” 1. és 2. címen. Azt viszont tudni kell, hogy ez kizárólag a középső, tehát a 2. évadban történteket meséli el, a sorozat sokkal bővebb időtartamot ölel fel.

Írtam nektek eddig a sorozat zenéjéről, a helyszínekről, ahol játszódik és forgatták, a két gyönyörű és csodálatos főszereplőről, magáról a produkcióról, és most a személyes élményeimről is. Bár korábban ígértem az úgynevezett mellékszereplőket, akik tényleg egytől egyig briliáns karakterek és egészen kiváló brit és olasz színészek testesítik meg őket, végül erre azért nem kerítettem sort, mert úgy érzem, hogy azzal is kicsit felfedném a meglepetéseket, csökkenteném a wow” élményt, azt pedig nem szeretném.

Aki még nem látta a sorozatot, feltétlenül nézze meg, aki már látta, szívesen fogadom a véleményeket, bármilyen formában, ahol el tudtok érni, köszönöm.

Jó szórakozást, további kellemes, Mediciekben gazdag nyarat kívánok nektek!


Mediciek - Ó, azok a rendezők

Természetesen minden filmes produkció meghatározó szereplői, alkotói a rendezők. Mindig meglátszik egy alkotáson, hogy ki rendezte azt. Vannak olyan rendezők, akik annyira sajátos stílusban alkotnak, rendeznek, hogy a munkáikat bizonyosan nem téveszted el. Meggyőződésem, hogy amikor “A Mediciek hatalma” című sorozat rendezőit keresték a produkció erre hivatott szakemberei, a legjobbak közül akartak ők is válogatni. Karizmatikus, egyedi látásmódú alkotókat, mégis csapatembereket kerestek. És találtak.

A 24 epizódot összesen négy rendező jegyzi, az első és a harmadik évad egy-egy alkotó munkája, míg a középsőt ketten rendezték. Azt hiszem itt is törekedtek a nemzetköziségre, ugyanakkor teret adtak egy viszonylag fiatal olasz rendezőnek is. Név szerint tehát az 1. évad Sergio Mimica-Gezzan, a 2. évad Jon Cassar (1-4) és Jan Maria Michelini (5-8), míg a 3. évad Christian Duguay munkája. Összefonódik és mégis elválasztható. Vannak tipikus jegyek, melyek végig vonulnak mindhárom évadon és találunk specialitásokat, melyek csak az adott évadra, az adott epizódra, az adott rendezőre jellemzőek. Mindannyian kiválóan dolgoztak, ez nem kérdés. Mindannyian különös elismerésnek, valódi megtiszteltetésnek érzik, hogy részt vehettek ebben a produkcióban. Pályafutásuk kiemelkedő alkotásai között tartják számon, pedig részt vettek már jó néhány munkában. A fotókon láthatjátok őket magukat, olaszul egy rövid összegzést az alkotásaikról, angolul pedig a saját gondolataikat arról, mit jelentett nekik ez a “feladat”.

Korábbi bejegyzéseimben említettem már, hogy mindegyik évadot többször láttam, a másodikat például már kilencszer. Ha nagyon muszáj választani, akkor kedvencként mégis a harmadik évadot nevezem meg, melyet eddig hatszor néztem meg, amelyik tehát Christian Duguay nevéhez fűződik. Ez egy nagyon érzelmes, mégis nagyon sötét, nagyon drámai évad. A főszereplő Daniel Sharman említette egy interjúban, hogy számára a harmadik évad volt a megterhelőbb, a komplexebb, és nagyban segítette a munkáját a rendező Christian, akit egy nagyon kedves, figyelmes, mégis határozott egyéniségnek ír le, ő maga nagy örömmel fogadta, hogy a teljes évadot ugyanaz a személy rendezte, mert ebben az emóciókkal és hatalmas drámákkal teli évadban nagy szüksége volt arra, hogy legyen egy valaki, akivel együtt tud “építkezni”.

A fotók alatt találhattok két szuper videót. Az egyik egy körülbelül 50 perces felvétel, mely április 30-án készült, a produkció szereplői otthonról jelentkeztek be és meséltek a forgatásról. A május 30-án készült felvétel egy majdnem 3 órás monstre program, a sorozat nagyon sok szereplőjével, olyan meglepetésvendégekkel, mint Daniel Sharman anyukája, Julie Sharman, aki orvos, a Medici kvíz során ugyanis az orvosok és egészségügyi személyzet javára gyűjtöttek adományokat. Ez utóbbi videóban látható Medici kvízben magam is részt vettem, tényleg nagyszerű volt. Néhány bátor rajongó (nem én!) személyesen is bekapcsolódhatott a beszélgetésbe. Akinek van kedve, ideje, ért angolul, nagyon ajánlom megtekintésre, innen is számos kulisszatitkot lehetett megtudni.

Mindenkinek nagyon jó szórakozást kívánok a sorozathoz!




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése