Mit nézzünk a tévében, ha nincs tenisz?

Írta: Farkas Anett, 2020. május 4. napján
Az elmúlt 2 hónap mindannyiunk számára megterhelő volt, függetlenül attól, hogy kinek mik a körülményei, nehézségei, netán könnyebbségei, a régi életét egy kicsit mindenki elvesztette. Számunkra, teniszdrukkerek számára külön kihívást jelentett/jelent, hogy mivel töltsük ki azt az időt, amit egyébként a számtalan mérkőzés megtekintésével töltöttünk el, akár a legkülönbözőbb időpontokban, ha a versenyek éppen tőlünk távoli országokban, különböző időzónákban zajlottak. Sokan választották azt, hogy korábbi meccseket néznek vissza, de nem mindenki döntött így. Jómagam is csak pár mérkőzést láttam ezidáig, azok is leginkább 30-40 perces összefoglalók voltak és bár még így is élményszámba mentek, mégis nagyon hiányoztak/hiányoznak a tornák, az élő közvetítések. Ráadásul még mindig csak az elején vagyunk mindennek, hiszen tenisz július közepéig biztosan nem lesz, de félő, hogy a klasszikus értelemben idén már nemigen rendeznek meg tornát. Én ugyan beérném a zárt kapus versenyekkel is, de lássuk be, semmi sem hasonlítható ahhoz, amikor van közönség és igazi küzdelem, csodaszép játék zajlik a pályán.
Vajon lesz-e ilyen idén? Vajon lesz-e bármi olyan, mint amilyen ezelőtt volt? 
Én végül úgy döntöttem, hogy az egyébként normális, megszokott időkben tenisszel töltött időm egy részét történelmi témájú sorozatok nézésére fordítom. Első dolgom az volt, hogy végigolvastam számtalan kritikát, megnéztem mindenféle a “tíz legjobb ilyen olyan sorozat” összeállítású listákat, mely alapján körvonalazódott bennem, hogy nagyjából mit érdemes megnéznem. Először az HBO-n elérhető sorozatokkal kezdtem, gyakorlatilag – az utolsó általam eddig megtekintett sorozatot kivéve – mindent innen válogattam, azt gondolom nem is rosszul. Mielőtt a listát ismertetem és természetesen ajánlom jó szívvel megtekintésre az alkotásokat, annyit még elmondok, hogy jómagam ilyenkor utánaolvasok a történelmi háttérnek, a tényeknek, megnézem a korhoz kötődő műalkotásokat (ha egy olyan sorozatról van szó, amiben ez szerepet játszik) és egyáltalán nem zavar, ha a sorozatok kicsit elferdítik a valóságot, a “happy end”, a boldog befejezés, netán a cselekmény befogadhatóvá, ne adj isten, eladhatóvá tétele érdekében, akár részben “megmásítják” a történéseket, hiszen az ismeretek felelevenítése és új információk megszerzése csak hozadék, mindenekelőtt a szórakozás a célunk. 
Ha tehát a tenisz helyett valami jó programot keresel magadnak a koronavírus járvány miatt felszabadult tévénézős idődben, válogass az alábbi sorozatok közül: (a listát én időrendben írom, vagyis mit néztem meg először március eleje óta és mi volt az eddigi utolsó, aztán ajánlom a TOP 3-mat részemről).
  • Templomosok – 2 évad, összesen 18 epizód
  • Borgiák – 3 évad, összesen 29 epizód
  • Róma – 2 évad, összesen 22 epizód
  • A fehér királyné – minisorozat (tehát 1 évad), 10 epizód 
  • A fehér hercegnő – minisorozat, 8 epizód
  • A spanyol hercegnő – 1. évad – 8 epizód (a 2. évadot leforgatták, bemutatásáról nincs még információ) 
  • A Mediciek hatalma – 3 évad, összesen 24 epizód
Mindegyik sorozatról egyértelműen elmondható, hogy igényesen kivitelezett, izgalmas, kiváló színészeket felvonultató alkotás. A leggyengébb ebből a szempontból “A fehér hercegnő”, ugyanakkor a történelmi események szempontjából igazából összefügg A fehér királyné, A fehér hercegnő és A spanyol hercegnő című sorozat, de mindháromban teljesen különböző a szereplőgárda. A legerősebb közülük A spanyol hercegnő, mely Aragóniai Katalin szemszögéből követi az eseményeket, tehát ha valaki nem kíván mindegyikre időt szánni, akkor a háromból ezt ajánlom a legjobban, nem véletlenül lesz folytatása is. Ugyanakkor az általam megnézett hét sorozatból ez a három volt a legkevésbé emlékezetes. (Gondolom a Tudorok című sorozat mindenki számára ismert, mivel jómagam is láttam régebben, azt most kihagytam).
A következő kategória a Templomosok és a Róma című sorozat, szerintem mindkettő szórakoztató, igényes munka, a Templomosok 2. évadában feltűnik Mark Hamill is. A Róma volt egyébként az egyik kedvencem, Iulius Caesar és Augustus korában járunk, kiváló színészgárda látható ebben a BBC, HBO és a Rai által koprodukcióban készített sorozatban, kalandos a történet, azt hiszem elég jól megérezhetjük, milyen is volt az élet a Római Birodalomban akkortájt. 
A végére hagytam a két legnagyobb kedvencemet, a Borgiák és a Mediciek hatalma című sorozatokat, ezek voltak egyébként a leghosszabbak is, mindkettő 3 évadból állt, 29, illetve 24 epizóddal. De a helyzet az, hogy még legalább 3 évadon keresztül simán elnéztem volna mindegyiket. Sokak számára ismert a vonzódásom Itália irányába, így nem is meglepő, hogy két olyan sorozat tetszett a leginkább, amelyek Itáliában játszódtak, az 1400-as években. (Sőt, ugye a harmadik kedvencként megnevezett Róma is, csak más korszakban). 
A Borgiák című sorozatról szuperlatívuszokban tudok csak beszélni. Először is a főszereplő Jeremy Irons lenyűgöző alakítást nyújt, csak miatta is érdemes lenne végignézni, de számos kiváló színész csatlakozott még hozzá, személyes kedvencem a Cesare Borgiát alakító Francois Arnaud kanadai színész. Az egész produkció Neil Jordan nevéhez köthető, azt hiszem ezzel mindent elmondtam róla, ő a filmes szakma egyik legnagyobb ásza. A sorozat érdekessége, hogy Budapesten forgatták és tényleg nagyon sok pénzből készült, ennek megfelelően igencsak kitettek magukért az alkotók, a teljes stáb, minden értelemben. Szóval ne hagyjátok ki a Borgiákat semmiképpen sem!
borgiák2
A legvégére hagytam, hiszen csak tegnap fejeztem be, A Mediciek hatalma című sorozatot. Összességében azonban ez szippantott be a leginkább. Nemcsak azért írom ezt, mert ez a legfrissebb élményem, hanem tényleg fejben és lélekben összegezve, ha csak egyet nézhetnék újra vagy csak egyet ajánlhatnék nektek, akkor óriási versenyben ugyan a Borgiákkal, de most ez lenne az. Lássuk kicsit bővebben a részleteket. Ezt a sorozatot 2016 és 2019 között forgatták, illetve sugározták, érdekesség, hogy nagyon sok országban még múlt pénteken, vagyis 2020. május 1-én volt a 3. évad premierje, így kimondottan újdonságnak is számít. Itthon az első évadot 2018-ban a Filmbox, illetve a Duna tévé vetítette, világszerte azonban nagyon különböző szolgáltatóknál érhető el, például a Netflix-en vagy az Amazon Prime-on, sajnos itthon pont ezeken nem, és nincs is infó arról, hogy vajon megvette-e valamelyik televíziós csatorna, így marad a Sorozatbarát Online, különösen, ha a 3. évadot valaki felirattal szeretné látni (az első 2 évad elérhető más online sorozatnéző felületeken is, például dmdamedia stb.).   
_a_mediciek_hatalma_1_01
A Mediciek hatalma (Medici: Masters of Florence) első évadában feltűnik Dustin Hoffman, a főszereplőt, vagyis Cosimo de’ Medici-t pedig a Trónok harcából ismert Richard Madden alakítja, de mellettük számtalan kiváló színész játszik. A 2. és 3. évad új szereplőgárdával készült, hiszen a történet 30 évvel később játszódik és Lorenzo de’ Medici (Il Magnifico – A Tündöklő) áll a történet és a történelem középpontjában. Így a 2. és 3. évad ezen a címen is fut, Medici: The Magnificent. A főszerepet Daniel Sharman alakítja, mondanom sem kell, parádésan. Mivel a sorozat Olaszországban forgott, elég jó gárda gyűlt össze nemcsak brit, de olasz színészekből is. Pár epizód erejéig feltűnik benne például személyes nagy kedvencem, Raoul Bova, de Bradley James, Sarah Paris, Toby Regbo, hogy csak néhány nevet említsek, is emlékezetes alakítást nyújtanak. Ebben a sorozatban minden a helyén van. Mind a három szériában. Izgalmas történetszövés, jó karakterek, csodálatos helyszínek, ármány, cselszövés, hatalom, politika, szerelem, (elrendezett) házasságok, minden, minden, minden… A film zenéje szintén kiemelkedő, a főcímdala pedig zseniális. Kell-e ennél több? Nyilván nem, úgyhogy feltétlenül nézzétek meg, ha nincs mit néznetek tenisz helyett… 
Medici-S2-01
Egyben várom a további ajánlatokat, melyik sorozatot és miért érdemes megnézni? Ki mit nézett/néz tenisz helyett? 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése